Szukaj
Close this search box.

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć o pracy za granicą w Holandii

Praca w innym kraju to poważna decyzja, której nie należy lekceważyć. Kolejny kraj z własną kulturą i stylem życia to wielka sprawa i powinieneś naprawdę pomyśleć o tym przed wejściem do autobusu lub samolotu, pracy za granicą.

Możemy jednak zapewnić, że nie jesteś pierwszą osobą, która idzie tam do pracy. Wielu innych już pracuje za granicą. W Holandii jest około 750 000 pracowników z innych krajów. Niektórzy już mieszkają w Holandii, inni podróżują w ramach stałych programów podróży między swoim krajem ojczystym a pracą. To nie na darmo. Jest kilka rzeczy, które sprawiają, że praca w Holandii jest bardzo interesująca:

Pensja

W Holandii obowiązuje płaca minimalna w wysokości 12,12 EUR (zgodnie z 2023 r.) za przepracowaną godzinę dla wszystkich osób powyżej 21 roku życia. Od 2024 r. będzie ona wynosić 13,27 EUR za przepracowaną godzinę. Średnia płaca netto za 4 tygodnie po 40 godzin wynosi od 1.200 € do 1.450 €, wpłacane na Twoje konto bankowe. Koszty podatków, ubezpieczenia zdrowotnego i mieszkania są w takim przypadku już odliczane od wypłaty.

Regulamin pracy

Istnieje kilka instytucji kontrolnych, które regulują pracę między pracownikami zagranicznymi, a agencjami zatrudnienia. Istnieje instytucja (NEN-4400), która dba o to, by wszyscy otrzymywali godziwą pensję. Oznacza to, że pracownik powinien zarabiać tyle samo, co rodowity holenderski pracownik wykonujący tę samą pracę. Wszyscy nasi klienci posiadają taki certyfikat.

Certyfikaty SNF

Istnieje również instytucja rządowa, która sprawdza, czy warunki życia pracowników zagranicznych są zgodne z przepisami. My z EuroWorks współpracujemy tylko z agencjami, które posiadają tak zwane certyfikaty SNF na zakwaterowanie swoich pracowników.

Ubezpieczenie zdrowotne

Pracując w Holandii musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne. Zajmuje się tym pracodawca, dla którego pracujesz. Koszty takiego ubezpieczenia są w większości przypadków potrącane z wypłaty.

Mieszkania

O zakwaterowanie pracowników zagranicznych dbają agencje zatrudnienia. W większości przypadków będziesz mieszkać z innymi pracownikami tej samej firmy. Koszty mieszkania są w większości przypadków odliczane od wypłaty.

Orzeczenia podatkowe

Istnieje kilka interesujących orzeczeń podatkowych w Holandii dla pracowników zagranicznych.

Ale przy tym wszystkim bardzo ważne jest, aby pamiętać, że:

Wynagrodzenie jest najczęściej wypłacane co 4 tygodnie, w niektórych przypadkach wcześniej, ale jest to najczęstszy okres wypłaty. Więc kiedy przyjeżdżasz do pracy w Holandii, upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb przez pierwsze tygodnie, ponieważ płatność nastąpi później.

Jeśli z jakiegoś powodu nie ma porozumienia między tobą, a pracodawcą, upewnij się, że zawsze masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby wrócić do domu. Rekruterzy z EuroWorks mogą w większości przypadków zapewnić Ci inną pracę w Holandii, ale nie możemy tego zagwarantować.